KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8124490
*
nr 812 4490
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, 2 st, Stig-Owe Jemseby (f. 1941), Kosmiskt vattenfall, 102x71 + 72x50
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 mars 2013
kl 20:56:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/2 20:38:27
1
500 kr
4/3 20:51:11
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kosmiskt vattenfall stig-owe jemseby svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01
-
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:06
-
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:45
-
8105 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, segelbåt. Akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:34
*
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
nr 812 4490
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, 2 st, Stig-Owe Jemseby (f. 1941), Kosmiskt vattenfall, 102x71 + 72x50
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 mars 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/2 20:38:27 | 1 | 500 kr |
4/3 20:51:11 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk mÃ¥lare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kosmiskt vattenfall stig-owe jemseby svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01 -
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:06 -
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:45 -
8105 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, segelbåt. Akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:34